Studencie! Zapoznaj się z case`m, nad którym będziemy pracować podczas pilotażowego warsztatu Wehikułu Kariery!

17.05.2018

Nazywam się Adam Wprawny i 20 lat temu wraz z przyjaciółmi ze studiów stworzyłem firmę  Produkcja Maszyn sp. z o.o. Razem z Karoliną, Beatą i Krzysztofem byliśmy młodymi inżynierami, którym zamarzyło się stworzenie innowacyjnego przedsiębiorstwa, które byłoby liderem w branży. Nie tylko w Polsce, ale także na rynku europejskim, co w latach dziewięćdziesiątych było śmiałym wyzwaniem… Ponieważ pomysł na biznes i technologię był mojego autorstwa, zostałem Prezesem Zarządu i objąłem 50% udziałów. Przez ostatnich 20 lat nasz biznes wzrastał, a my – ciągle w tym samym składzie wspólników, zaczęliśmy myśleć o wcześniejszej „emeryturze”. Coraz częściej rozmawialiśmy o tym, że nasze zaangażowanie w prowadzenie biznesu jest coraz mniejsze, a młodzi menedżerowie lepiej od nas zarządzają wdrożeniami innowacji, a zarządzanie zespołem idzie im równie dobrze. Dlatego nie zdziwiła mnie decyzja Beaty i Krzysztofa, którzy w zeszłym tygodniu poinformowali mnie, że nie są zainteresowani dalszym uczestnictwem w spółce.

Kiedy zakładaliśmy spółkę, każdy z nas wniósł do niej wkłady równe wartości nominalnej udziałów (łącznie 100.000 zł). Wiemy, że obecna wartość rynkowa spółki jest większa niż wartość aktywów netto spółki, ale w toku negocjacji ustaliliśmy, że udziały Beaty oraz Krzysztofa (po 20%) mogą zostać umorzone za wynagrodzeniem równym sumie wartości aktywów netto przypadających na udziały poszczególnego wspólnika.

Rozwiązanie to wydaje się satysfakcjonujące dla obydwu stron. Krzysztof i Beata otrzymają wprawdzie mniejsze wynagrodzenie niż wartość rynkowa udziałów, ale nie będą musieli szukać inwestora, który nabyłby ich udziały po cenie rynkowej, a w związku z tym, co dla nich ważne – dostaną środki pieniężne znacznie szybciej. Z kolei dla mnie i Karoliny istotne jest zachowanie pełnej kontroli nad spółką, a w obecnej chwili nie mamy wystarczających funduszy na odkupienie udziałów po cenie rynkowej, co oznaczałoby konieczność dopuszczenia do spółki inwestora zewnętrznego.

Tak skomplikowany proces wymaga zaangażowanego dobrego prawnika i doradcy podatkowego. Może Ty nim jesteś?

Jeżeli chciałbyś/-abyś wcielić się w rolę doradcy, który pomoże Panu Adamowi przeprowadzić tak ważne zmiany w jego firmie, dołącz do nas 29 maja w godzinach 15-17.

Zapraszamy studentów III, IV i V roku Wydziału Prawa i Administracji na pilotażowe spotkanie Programu Wehikuł Kariery. Będzie to interaktywny warsztat, poprowadzony przez Grzegorza Proksę – Wspólnika firmy WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy.

Dlaczego warto wziąć udział?
1. Zobaczysz, na czym w praktyce polega praca radcy prawnego i doradcy podatkowego.
2. Będziesz miał/-a możliwość aktywnego udziału w warsztacie i nabycia praktycznych umiejętności potrzebnych na rynku pracy.
3. Nauczysz się analizować problem prawny z wielu perspektyw i przedstawiać wnioski mając na uwadze szeroki kontekst transakcji.
4. Otrzymasz certyfikat potwierdzający Twój udział warsztacie i dowiesz się, jak można przystąpić do programu Wehikuł Kariery, który rusza już w kolejnym roku akademickim.

Na warsztat obowiązują wcześniejsze zapisy – zarejestruj się już dziś!  formularz rejestracyjny

Ze względu na warsztatowy charakter spotkania, liczba miejsc jest ograniczona. Zapraszamy po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Zapraszają: firma WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy, Biuro Karier Uniwersytetu Wrocławskiego, Studenckie Koło Naukowe Prawa Finansowego „Fiscus” oraz Pełnomocnik Dziekana ds. praktyk studenckich Wydziału Prawa i Administracji UWr dr Rafał Kowalczyk.

Pozostałe aktualności

06.11.2023

Spotkanie Klubu Lawyers-in w Poznaniu

🔔 Już 16 listopada zapraszamy na drugie spotkanie Klubu Lawyers-In, podczas którego poruszymy trzy kluczowe tematy: ▶ świadczenie gwarancyjne

02.11.2023

Ujmowanie wydatków na środki trwałe jako koszty kwalifikowane nowej inwestycji – obowiązek wpisania do ewidencji ŚT i WNiP

W interpretacjach wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej („Dyrektor KIS”) dominuje negatywna dla przedsiębiorców praktyka interpretacyjna dotycząca zasad ujmowania

30.10.2023

Klaudia Kalczyńska dołączyła do zespołu WPW

Do działu doradztwa podatkowego dołączyła menedżerka – adwokat Klaudia Kalczyńska. Klaudia jest absolwentką prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu