Studencie! Zapoznaj się z case`m, nad którym będziemy pracować podczas pilotażowego warsztatu Wehikułu Kariery!

17.05.2018

Nazywam się Adam Wprawny i 20 lat temu wraz z przyjaciółmi ze studiów stworzyłem firmę  Produkcja Maszyn sp. z o.o. Razem z Karoliną, Beatą i Krzysztofem byliśmy młodymi inżynierami, którym zamarzyło się stworzenie innowacyjnego przedsiębiorstwa, które byłoby liderem w branży. Nie tylko w Polsce, ale także na rynku europejskim, co w latach dziewięćdziesiątych było śmiałym wyzwaniem… Ponieważ pomysł na biznes i technologię był mojego autorstwa, zostałem Prezesem Zarządu i objąłem 50% udziałów. Przez ostatnich 20 lat nasz biznes wzrastał, a my – ciągle w tym samym składzie wspólników, zaczęliśmy myśleć o wcześniejszej „emeryturze”. Coraz częściej rozmawialiśmy o tym, że nasze zaangażowanie w prowadzenie biznesu jest coraz mniejsze, a młodzi menedżerowie lepiej od nas zarządzają wdrożeniami innowacji, a zarządzanie zespołem idzie im równie dobrze. Dlatego nie zdziwiła mnie decyzja Beaty i Krzysztofa, którzy w zeszłym tygodniu poinformowali mnie, że nie są zainteresowani dalszym uczestnictwem w spółce.

Kiedy zakładaliśmy spółkę, każdy z nas wniósł do niej wkłady równe wartości nominalnej udziałów (łącznie 100.000 zł). Wiemy, że obecna wartość rynkowa spółki jest większa niż wartość aktywów netto spółki, ale w toku negocjacji ustaliliśmy, że udziały Beaty oraz Krzysztofa (po 20%) mogą zostać umorzone za wynagrodzeniem równym sumie wartości aktywów netto przypadających na udziały poszczególnego wspólnika.

Rozwiązanie to wydaje się satysfakcjonujące dla obydwu stron. Krzysztof i Beata otrzymają wprawdzie mniejsze wynagrodzenie niż wartość rynkowa udziałów, ale nie będą musieli szukać inwestora, który nabyłby ich udziały po cenie rynkowej, a w związku z tym, co dla nich ważne – dostaną środki pieniężne znacznie szybciej. Z kolei dla mnie i Karoliny istotne jest zachowanie pełnej kontroli nad spółką, a w obecnej chwili nie mamy wystarczających funduszy na odkupienie udziałów po cenie rynkowej, co oznaczałoby konieczność dopuszczenia do spółki inwestora zewnętrznego.

Tak skomplikowany proces wymaga zaangażowanego dobrego prawnika i doradcy podatkowego. Może Ty nim jesteś?

Jeżeli chciałbyś/-abyś wcielić się w rolę doradcy, który pomoże Panu Adamowi przeprowadzić tak ważne zmiany w jego firmie, dołącz do nas 29 maja w godzinach 15-17.

Zapraszamy studentów III, IV i V roku Wydziału Prawa i Administracji na pilotażowe spotkanie Programu Wehikuł Kariery. Będzie to interaktywny warsztat, poprowadzony przez Grzegorza Proksę – Wspólnika firmy WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy.

Dlaczego warto wziąć udział?
1. Zobaczysz, na czym w praktyce polega praca radcy prawnego i doradcy podatkowego.
2. Będziesz miał/-a możliwość aktywnego udziału w warsztacie i nabycia praktycznych umiejętności potrzebnych na rynku pracy.
3. Nauczysz się analizować problem prawny z wielu perspektyw i przedstawiać wnioski mając na uwadze szeroki kontekst transakcji.
4. Otrzymasz certyfikat potwierdzający Twój udział warsztacie i dowiesz się, jak można przystąpić do programu Wehikuł Kariery, który rusza już w kolejnym roku akademickim.

Na warsztat obowiązują wcześniejsze zapisy – zarejestruj się już dziś!  formularz rejestracyjny

Ze względu na warsztatowy charakter spotkania, liczba miejsc jest ograniczona. Zapraszamy po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Zapraszają: firma WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy, Biuro Karier Uniwersytetu Wrocławskiego, Studenckie Koło Naukowe Prawa Finansowego „Fiscus” oraz Pełnomocnik Dziekana ds. praktyk studenckich Wydziału Prawa i Administracji UWr dr Rafał Kowalczyk.

Pozostałe aktualności

25.04.2024

Wpłaty na Fundusz Ochrony Rolnictwa

Obowiązek dokonywania wpłat na Fundusz Ochrony Rolnictwa wynika z ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa z 9 maja 2023 r.

05.04.2024

WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy wyróżnieni w XVIII Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego organizowanym przez Rzeczpospolita!

📢 Miło nam poinformować, że kancelaria WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy została wyróżniona w XVIII Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego

05.04.2024

Grzegorz Proksa – rekomendowanym doradcą w kategorii doradztwa transakcyjnego!

❗ Jesteśmy niezmiernie dumni, że Grzegorz Proksa, Partner WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy, został dziś po raz kolejny wyróżniony