Procedury podatkowe

Wraz ze zmianami przepisów podatkowych obserwujemy wyraźną tendencję zmierzającą do nakładania na podatników i płatników nowych obowiązków dokumentacyjnych i weryfikacyjnych.

Prawidłowe i terminowe realizowanie takich obowiązków wymaga najczęściej zaangażowania nie tylko osób tradycyjnie odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe, ale również przedstawicieli działów handlowych czy logistycznych. Brak realizacji takich obowiązków może wiązać się z nałożeniem sankcji karno-skarbowych na pracowników firmy, jak również z negatywnymi konsekwencjami podatkowymi dla samego podatnika, przykładowo w postaci wyłączenia możliwości rozpoznania kosztów podatkowych.

Odpowiedzią na tego rodzaju wyzwania może być w szczególności wdrożenie w firmie formalnych procedur, regulujących proces realizacji sposób poszczególnych obowiązków podatkowych.

Jak możemy pomóc?

Nasz zespół może Państwa wesprzeć w zakresie przygotowania i wdrożenia poszczególnych procedur podatkowych, dopasowanych do struktury organizacyjnej Państwa firmy. Realizowane przez nas projekty proceduralne dotyczą w szczególności:

  • strategii podatkowej i informacji z realizacji strategii podatkowej;
  • procedury dotyczącej poboru podatku u źródła przy płatnościach na rzecz podmiotów zagranicznych (WHT),
  • procedury VAT (m.in. należyta staranność w weryfikacji kontrahentów, płatności na rachunki z „białej listy”, rozpoznawanie transakcji łańcuchowych),
  • procedury rozliczania copyrightów;
  • procedury ograniczającej ryzyko odpowiedzialności karno-skarbowej;
  • procedury raportowania schematów podatkowych (MDR).

Powiązane tematy

Nasi eksperci

Aktualności

25.04.2024

Wpłaty na Fundusz Ochrony Rolnictwa

Obowiązek dokonywania wpłat na Fundusz Ochrony Rolnictwa wynika z ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa z 9 maja 2023 r.

05.04.2024

WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy wyróżnieni w XVIII Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego organizowanym przez Rzeczpospolita!

📢 Miło nam poinformować, że kancelaria WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy została wyróżniona w XVIII Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego

05.04.2024

Grzegorz Proksa – rekomendowanym doradcą w kategorii doradztwa transakcyjnego!

❗ Jesteśmy niezmiernie dumni, że Grzegorz Proksa, Partner WPW Wołczek, Proksa & Wspólnicy, został dziś po raz kolejny wyróżniony